Ponlob Trinley Nyima Rinpocze jest głównym nauczycielem klasztoru Menri, siedziby opata tradycji Jungdrung Bon – Jego Świątobliwości Lungtoka Tenpa Nyima.
Rinpocze wywodzi się ze sławnej linii Lamów Yangton. Linia ta znana już była w czasach Tonpy Szenraba, a za czasów pierwszych władców Tybetu, lamowie z tej linii byli kapłanami na królewskim dworze. Nazwa tej linii pochodzi od Yangtona Szeraba Gyaltsen, który stał się znany dzięki wyjątkowej dyscyplinie i wybitnym osiągnięciom w dziedzinie sutry, tantry i dzogczen. Jest on autorem pierwszego manuskryptu Nyam Gyud.

Rinpocze urodził się w Himalajach, w małej wiosce Tsakha, w regionie Dolpo. W 1979 roku przybył do klasztoru Menri, w 1989 roku otrzymał tytuł gesze. Niedługo potem, zarówno Jego Świątobliwość Lungtok Tenpa Nyima jak i Yongdzin Rinpocze wskazali go jako odpowiedzialnego za nauki w klasztorze Menri. W 1992 roku otrzymał tytuł Ponloba – Głównego Nauczyciela Menri. Jest to druga co do ważności funkcja w klasztorze Menri.

Rinpocze nadal naucza w Dialektycznej Szkole Bon w Menri i jest odpowiedzialny za jej program nauk. Raz na jakiś czas wyjeżdża do Dolpo, gdzie naucza zarówno mnichów jak i świeckich. Odwiedza również Stany Zjednoczone i Europę.


Więcej informacji na temat życia Ponloba Rinpocze i jego program nauk w Europie i USA znajdziesz tutaj (po angielsku): http://kwling.org/about/ponlop-rinpoche/

Przekaż dalej

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn