Ponlob Tsangpa Tenzin Rinpocze jest głównym nauczycielem w Akademii Wyższych Studiów Jungdrung Bon w klasztorze Triten Norbutse. Ważnym momentem w życiu duchowym Ponloba Rinpocze było spotkanie w 1986 roku Jongdzina Lopona Tenzina Namdaka Rinpocze, mistrza praktyki dzogczen i jednego z najważniejszych nauczycieli tradycji Bon. W tym czasie Ponlob Rinpocze miał okazję otrzymać święcenia mnisie od Jongdzina Rinpocze, który jest dzierżawcą nieprzerwanej linii winaji, dyscypliny monastycznej tradycji Bon. Od tego momentu Ponlob Rinpocze nie ustawał w dążeniu do mistrzostwa w naukach i praktykach Jungdrung Bon, które były przekazywane od starożytności do czasów współczesnych. 

Ponlob Tsangpa Rinpocze

Jego nauka rozpoczęła się pod przewodnictwem Tengczen Lamy Sierab Gelek Rinpocze, od którego nauczył się różnych umiejętności potrzebnych w praktykach Bonu, jak wykonywanie rytuałów, używania instrumentów i śpiewów liturgicznych. W tym samym czasie otrzymał również nauki, przekazy i inicjacje od Tengczen Khenpo Woser Dzinpa Phuntsoka. W tym okresie skupiał się głównie na zgromadzeniu praktyk wstępnych, po ich zakończeniu studiował dzogczen przez trzy lata. Uczył się filozofii Bon z Lungkar Ponlob Drangsong Tsultrim Namdakiem, pod jego opieką studiował sutrę, tantrę i dzogczen w tradycji Bon. W tym czasie pogłębił swoją znajomość nauk Bon.

W 1992 roku Ponlob Rinpocze wstąpił do klasztoru Menri w Indiach. Przez dziewięć lat kontynuował swoją naukę sutry, tantry, dzogczen oraz ogólnych nauk tybetańskich. Pobierał nauki pod przewodnictwem i błogosławieństwem JŚ Menri Trizina Rinpocze i JE Jongdzina Rinpocze a także wielu innych nauczycieli. Najpierw studiował w Szkole Dialektycznej Bon w klasztorze Menri a następnie w Akademii Wyższych Studiów Jungdrung Bon w klasztorze Triten Norbutse (Kathmandu, Nepal). W czasie wielu lat intensywnej nauki, Ponlob Rinpocze otrzymał najważniejsze inicjacje, przekazy i esencjonalne nauki, które są tradycyjnie przekazywane uczniom przez nauczyciela, aby rozwinąć ich zrozumienie i doświadczenie nauk. Rinpocze jest szeroko znany za jego uczciwość, inteligencję i oddanie praktyce. W czasie nauki znajdował także czas na służeniu społeczności monastycznej przez uczenie i publikacje w Drepoi Beltam, klasztornym corocznym magazynie.

Po zakończeniu z sukcesem swoich studiów w 2001 roku, Ponlob Rinpocze otrzymał tytuł Gesze. Do tego momentu tylko sześciu Gesze ukończyło studia w Triten Norbutse. Po otrzymaniu tytułu kontynuował studiowanie, praktykę i nauczanie w Triten Norbutse. W 2004 roku został intronizowany jako Ponlob klasztoru Triten Norbutse przez JŚ Menri Trizina Rinpocze, JE Jongdzina Rinpocze i Khenpo Tenpa Jungdrunga Rinpocze. Teraz jest odpowiedzialny za utrzymywanie wysokich standardów monastycznej edukacji i dyscypliny. Od wyznaczenia na Ponloba, Rinpocze służy tradycji Bon, klasztorowi, uczniom przez  nauczanie, wiedzę i inspirowanie.

Przekaż dalej

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn