Rytuały oczyszczające Gutor i nauki Bardo
Sobota 10 lutego 2018, godz. 10-13 i 15-18.

W połowie lutego rozpoczyna się nowy tybetański rok. Z okazji końca roku Nyima Woser Rinpocze zgodził się wykonać rytuały oczyszczające Gutor. W tym samym czasie w klasztorach tybetańskich w Indiach, Nepalu i Tybecie wykonywane są te same rytuały. W ramach tych ceremonii wykonuje się:

- Dokpa (rytuał pozwalający oczyścić negatywną karmę zebraną w roku minionym i zgromadzić pozytywną energię na nadchodzący nowy rok), 
- Sang (rytuał oczyszczający, ofiarowanie dymu),
- Lha dzial (rytuał pomyślności),
- Lu (rytuał spłacenia długów karmicznych),
- Tsedrub (rytuał wzmacniający naszą siłę życiową)
- i oczyszczanie wodą (Nam Dziom).

W lutym i marcu 2018 będzie nauczył w Polsce Gesze Lodro Tsukpu Rinpocze (program wizyty tutaj). Lodro Rinpocze zgodził się poprowadzić ceremonie Gutor razem z Gesze Nyimą Woserem Rinpocze.

Nauki bardo – nauki na temat umierania i tego co następuje po śmierci.
Niedziela 11 lutego, godz. 10-13 i 15-18

Nyima Woser Rinpocze udzieli nauk na temat umierania i stanu po śmierci (tybetańskie bardo). W buddyzmie tybetańskim istnieje wiele szczegółowych wyjaśnień na temat procesu umierania, tego co dzieje się ze świadomością w momencie śmierci oraz tego, czego człowiek doświadcza po śmierci. Dzięki buddyjskim naukom i medytacji możemy zrozumieć ten proces, zaakceptować nietrwałość i przygotować się na własną śmierć. Dzięki tej wiedzy możemy też pomagać naszych bliskich, kiedy umierają. Umieranie nie musi być bolesnym i trudnym procesem. Dla praktykujących medytację jest kolejną okazją do nauki, rozwoju i kultywowania współczucia.

 

Sugerowana darowizna za nauki: 200zł za dwa dni (jeden dzień 100zł)

Konieczna rezerwacja online: 

 

Adres: Sala przy restauracji Antrakt, Teatr Komedia, u. Słowackiego 19a, Warszawa
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej na temat Nyimy Wosera Rinpocze tutaj.

Przekaż dalej

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn