JOGA TSA LUNG TRUL KHOR

Ćwiczenia z kanałami energii i życiodajnym oddechem.

Tsa Lung Trul Khor to jogiczne ćwiczenia pochodzące z cyklu starożytnych nauk dzogczen Sziang Sziung Njen Dziu tradycji tybetańskiego buddyzmu Jungdrung Bon. Ćwiczenia Tsa Lung Trul Khor opierają się na rozpoznaniu subtelnej interakcji pomiędzy ciałem, energią i umysłem.

Tsa - kanały energii, lung - życiowa energia, prana.
Trul Khor - koło, ruch - rozumiany tutaj jako szczególny ruch. Kiedy ruch ciała zostaje zintegrowany z energią oddechu i świadomością, wówczas pomaga skupić i wzmocnić przepływ życiowej energii w energetycznych kanałach. Kiedy zmienia się przepływ energii w naszym ciele, zmienia się całe nasze doświadczenie.
Jeśli chcemy cieszyć się fizycznym i psychicznym zdrowiem, powinniśmy zadbać o harmonijne współistnienie ciała, energii i umysłu. Te trzy aspekty naszego istnienia są od siebie zależne. Integracja fizycznego ruchu z oddechem stanowi podstawę metody koordynowania przepływu życiowej energii. Poprzez integrację fizycznych ćwiczeń z oddechem i świadomością, każdy z ruchów Trul Khor rozluźnia i usuwa w określonych obszarach ciała, fizyczne, energetyczne, emocjonalne i mentalne blokady.
Kiedy ze stanu rozproszenia, zostaje przywrócony naturalny stan skupienia życiowej energii, energia przenika całe nasze ciało, przenika naszą istotę. Tak więc kiedy ścieżki kanałów energii zostają oczyszczone, lung rozprzestrzenia się bez przeszkód, odżywia nas, wzmacnia i uzdrawia. Tak jak rozproszony przepływ energii - tak zwany karmiczny lung, jest przyczyną wszystkich naszych problemów - zdrowotnych, emocjonalnych i mentalnych, tak zrównoważony przepływ lung stanowi podstawę pozytywnych doświadczeń, jest podstawą dla doskonalenia wszelkich aspektów naszego funkcjonowania, uzdrawia ciało i umysł, pozwala doświadczać siebie w bardziej harmonijny i błogi sposób.
Dzięki praktyce Trul Khor możemy usunąć energetyczne złogi, negatywne energetyczne wzorce, które blokują nasz naturalny potencjał - możemy rozpuścić energetyczną strukturę tzw. karmicznego, konceptualnego ciała bólu, i możemy pozwolić by przejawiły się otwartość, przytomność, radość, współczucie, nieustraszoność. Dla bardziej zaawansowanych praktykujących, joga Trul Khor stanowi bramę do przejrzystego i stabilnego spoczywania w naturalnym stanie umysłu - w przestrzeni samoświadomości.
W dawnych czasach jogini, nie chodzili do lekarzy, dzięki praktykom Tsa lung trul khor utrzymywali doskonały stan zdrowia, witalność i cieszyli się długim życiem.

Korzyści płynące z praktyki Trul Khor
Obejmują cały zakres naszych doświadczeń, od doświadczenia fizycznych sił i procesów, poprzez myśli i emocje, po najsubtelniejsze doświadczenia natury umysłu (dzięki przywracaniu równowagi energii pięciu żywiołów).
Ciało odpręża się i wzmacnia, poprawia się funkcjonowanie narządów, wzmacnia się układ oddechowy, doskonalą wszystkie mentalne procesy (poprawia się pamięć i koncentracja, zdolności intelektualne), wzrasta energia siły życiowej, witalność, równoważą się emocje, umysł uspokaja się, staje się jasny i przytomny, wzrasta zdolność spoczywania w otwartym stanie świadomości.
W czasie kursu zostaną przekazane praktyki oddechowe, oraz dwa cykle ćwiczeń: Ngondro Trul Khor oraz Cziedrag Gegsel. Duży nacisk zostanie położony na praktyki z oddechem rozwijające zdolność odczuwania subtelnego aspektu oddechu - lung. Ideą kursu jest wprowadzenie w bardziej wewnętrzny wymiar praktyki, by poprzez żywe doświadczenie tsa i lung, uzyskać zdolność usuwania negatywnych energetycznych wzorców, które blokują nasz potencjał.

Kurs poprowadzi instruktor Ligmincha Polska - Dariusz Orwat (uczeń Tenzina Wangyala Rinpocze)

Termin: 7-8 lipca 2018

sobota 09:30-18:30
niedziela 09:30-17:30
(przerwa obiadowa 13:00-15:00)

Miejsce: Centrum Jogi i Samorealizacji, ul. Różyckiego 1c /425, Wrocław (vis a vis Parku Szczytnickiego)

Sugerowana darowizna: 150 (dla osób z sangi - 100)

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Znam wielu adeptów jogi, którzy skupiają się na dobroczynnych efektach fizycznych, na tym, że dzięki jodze dobrze wyglądają i mają lepsze samopoczucie, nie mając pojęcia, że jogiczne pozycje i techniki oddechowe mogą służyć osiągnięciu urzeczywistnienia otwartego stanu świadomości. Z drugiej strony, istnieją jogini zaawansowani w wyższych medytacjach umysłu i prany, którzy zaniedbują fizyczny wymiar swojej praktyki. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że ostateczny cel samorealizacji osiągną ci praktykujący, którzy rozumieją subtelne interakcje ciała, mowy (energii) i umysłu”.
Tenzin Wangyal Rinpocze

Nauki Trul Khor są fundamentem praktyk ciała i umysłu w tradycji duchowej Dzogczen. Praktyki te łączą ciało, energię i umysł, każde z ćwiczeń związane jest z konkretnym żywiołem (praną). Pięć żywiołów, pran, leży u podstaw medycyny tybetańskiej. Sedno filozofii opiera się na zrozumieniu, że wszystko co istnieje w tym wszechświecie jest złożone z pięciu pierwotnych żywiołów i ich pran. Ich energetyczne współdziałanie odpowiedzialne jest za wszelkie życiowe fizyczne, mentalne procesy. Praktykujący Trul Khor mogą rozwijać swoje umiejętności w zakresie identyfikacji i łagodzenia fizycznego dyskomfortu i bólu oraz emocjonalnych i psychicznych trudności.
Starożytni praktykujący Bön, którzy często praktykowali Trul Khor żyli długo, zachowując zdrowe ciało. Osiągali równowagę, spokój psychiczny poprzez realizację natury umysłu. Korzyści te są szczególnie ważne na Zachodzie, ponieważ szybkie tempo życia wywołuje wiele stresu. We współczesnych społeczeństwach, brakuje połączenia i harmonii pomiędzy ciałem a umysłem. Ludzie nie zdają sobie sprawy z negatywnych skutków braku takiego połączenia. Mieszkańcy Zachodu często cierpią z powodu braku równowagi między sferą fizyczną, emocjonalną i mentalną”.
Geshe Chapur Rinpocze

Przekaż dalej

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn