Wykład
Przekaz dzogczen Zhang Zhung Nyen Gyud w tradycji bönpo
 
dr Jarosław Kotas
Instytut Studiów Międzynarodowych
Uniwersytet Wrocławski

Oryginalne przekazy dzogczen istnieją w buddyjskich tradycjach nyingma i bön, lecz tylko w tej drugiej jest on ustny i nieprzerwany. Po czasy nam współczesne jest on przekazywany z mistrza na ucznia, a jego pierwszym ludzkim dzierżycielem był Mibön Tride Zambu, który otrzymał go od oświeconego nagi Lubön Banama. W ten sposób zapoczątkowana została linia ludzka tych nauk, które są pierwotną czystością wiedzy dharmakai.
W czasie historycznym, przekaz zostaje mocno zaakcentowany przypuszczalnie na przełomie VII/VIII w.n.e., kiedy to dochodzi do mistycznego spotkania Tapihritsy i Nangzhera Lodpo. Ono właśnie wydało owoc, pod postacią między innymi nauk zatytułowanych Dwadzieścia Jeden Gwoździ.
Ze względu na ograniczenia czasowe, wykład będzie skoncentrowany wokół wspomnianego spotkania dwóch wielkich mistrzów dzogczen. Ono bowiem było punktem przełomowym w dziele upowszechniania tych jakże cennych nauk na piśmie. Nadało ono kierunek wszelkim dalszym próbom klasyfikacji nauk Zhang Zhung Nyen Gyud, aż do formy, w jakiej prezentowane są współcześnie.
 
Wykład: Piątek, 4 stycznia 2019,  godz. 18.30 (Wstęp wolny)
Shanti Yoga Studio, I piętro
Białystok, ul. 42 Pułku Piechoty  nr 41

Kontakt:
Paweł Karpowicz -   tel.696 662 209       Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ewa Łukasińska -      tel. 504 588 555      Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przekaż dalej

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn